Tag Archives: Recipes

Vegan Brownies

Some friends came over this weekend and made these vegan brownies from literally a can of beans and a brownie mix.

They are so good!

We are not vegan but I don’t really want to make regular brownies again. They are fluffy and cake like. And oh so easy!

How to make them:

1 brownie mix
1 can of black beans

Pour can of black beans (with water in it still) into a blender. Blend until smooth. Add brownie mix to beans, mix. Pour batter into greased 13×9″ pan. Cook according to box instructions.

Yeah, that’s it.

You could make these anywhere you have a way to mash the beans and a heat source. I’m thinking brownies while camping, what do you think?

Advertisements

Slime

Today we made slime.

Squishy, bouncy, stretchy, well, slimy slime.

It.

Is.

Wonderful.

I’m going to tag this as the best craft ever–after all who doesn’t want to make a craft you can play with???

Here’s how to make it:

1 cup glue
3/4 a cup warm water
Food dye
4 teaspoons borax
1 1/3 cups warm water

Mix together the 1 cup of glue and the 3/4 cup warm water in a bowl. Add whatever color food dye you want the slime to be and mix well.

In a separate bowl, mix the 4 teaspoons borax and the 1 1/3 cups warm water. Now pour the borax mixture into the glue mixture. Do not stir. Leave it for one minute and then mix it together. It will have become a thick gel-like substance at this point. (The water and gel will not fully mix together)

Pull the gel-like portion out of the mixture and put it in a plastic bag. Close the bag and kneed the gel until it is one consistency. Now take it out of the bag and play with it! (This is where I got super excited about this awesome new creation and had a difficult time handing it over to Weasley.)

You can keep it in the refrigerator to keep it fresh but it seems more pliable when warm.

Do not let this get on the carpet or clothing–it sticks to most fibrous materials.

Have fun!

You Gotta Eat

Food is the hardest part of budgeting because well, you have to eat! Not much you can cut out of a healthy diet and with the cost of food, not much you can do to get the cost down. But I have been learning little tricks here and there to save some money on the food we eat.

For the past several weeks I have been meal planning for a week at a time–breakfast, lunch and dinner. Then I go to the grocery store and buy only what we need that week. This has been the best way I have found yet to keep the cost down. We are now eating for approximately $10 a day. For a family of four I feel pretty good about that.

Some things I am experimenting with to keep away from cheaper junk foods is instead of starchy cookie type snacks I am buying fruit like apples and grapes–it actually comes out to the same cost and I can feel better about what my toddler is snacking on.

Now my 6 year old is a different story because he only eats white starchy things so a cheap box of crackers made it into the cart. Hard part is that I am a grazer so to not buy an abundance of snack foods is challenging for me. But since I am weaning my daughter and need to start watching weight anyway, I’ll eat some fruit with her and stick to regular meals.

Another thing I am taking into consideration is always buying generic and watching the sales. I wanted to make stuffed shell pasta this week (it was on the menu) but when I went to go buy the large shell noodles, they were $2.79 whereas lasagna was on sale for $1.39. So I changed my plans, we will have rolled stuffed lasagna noodles instead of stuffed shells. I’m realizing even $1 makes a difference in the end.

Now I challenge myself to lower the costs even more in the next few weeks… I’ll keep you updated on how that goes.